Poniedziałek - Piątek - 8:00 - 16:00, Sobota - 8:00 - 14:00

Złącze typu N

Nasuwka z polietylenu PEHD, pianka poliuretanowa – płyny składnik A i B, taśma termokurczliwa, taśma zamykająca.Po usunięciu zeszkliwionej części pianki poliuretanowej rury preizolowanej i połączeniu przewodów instalacji alarmowej należy starannie oczyścić z kurzu i piasku miejsce wykonywania złącza. Na końcu rury preizolowanej wycinamy trójkątny otwór wlewowy, usuwamy zbędną pozostałość rury osłonowej i pianki PUR.

zlacze typu n 01

Następnie należy przesunąć nasuwkę w kierunku otworu wlewowego, by lekko nachodziła na rurę preizolowaną, aby było wystarczająco dużo miejsca do wlania płynnych składników A i B pianki poliuretanowej. W tym celu należy przelać składnik A do B. Obydwa składniki muszą się zmieścić w jednej butelce. Po wymieszaniu składników należy wlać ich płynną mieszaninę przez wykonany otwór wlewowy do wnętrza złącza. W czasie wlewania należy lekko podnosić nasuwkę do góry, by płynne składniki nie wyciekały dołem. Po wlaniu zawartości butelki do złącza przesuwamy nasuwkę tak, by nachodziła na rurę preizolowaną na długość 15 cm. Poprzez podbicie drewnianych klinów na końcach nasuwki w górnej jej części uniemożliwiamy wypłynięcie jeszcze ciekłych składników. Następnie wykonujemy izolację następnego złącza. Po upływie około 3 godzin czyścimy końce nasuwek z wypływek pianki poliuretanowej.

zlacze typu n 02

UWAGA: Czas od zmieszania ze sobą płynnych składników A i B do wlania mieszaniny do wnętrza złącza nie powinien być dłuższy niż 30 – 40 sek.

Wykonanie hermetyzacji złącza zalecamy na drugi dzień po izolacji. Po oczyszczeniu i odtłuszczeniu końcówek nasuwki i rury (dowolnym rozpuszczalnikiem tłuszczu), należy zmatowić papierem ściernym miejsce przyłożenia taśmy termokurczliwej.

zlacze typu n 03

Miejsce, w którym wykonano tzw. „zmatowienie” należy oczyścić oraz osuszyć przy pomocy czyściwa. Taśmę termokurczliwą należy uciąć na taką długość, aby po owinięciu nasuwki uzyskać zakład na obwodzie (tzn. zakład taśmy na taśmę) wynoszący odpowiednio:

  • dla rury osłonowej do średnicy 200 – 75 mm,
  • dla rury osłonowej od średnicy 225 do 500 mm – 100 mm.

Owijamy taśmę w sposób swobodny wokół rury nasuwkowej tak, aby pomiędzy nią a taśmą pozostał luz 5 do 10 mm w dolnej części nasuwki.

Następnie przycinamy narożniki taśmy termokurczliwej i taśmy zamykającej wg poniższego rysunku:

zlacze typu n 04

Po lekkim podgrzaniu miejsca hermetyzacji na nasuwce i rurze oraz kleju adhezyjnego taśmy termokurczliwej – przy ściętych narożnikach (uprzednio należy ściągnąć folię ochronną), zawijamy miejsce połączenia z rurą, by około 40% szerokości taśmy znajdowało się na rurze, a 60% na nasuwce. Usuwamy folię i jednocześnie owijamy taśmą miejsce hermetyzacji tak, by jej koniec był w górnej części wykonywanego złącza.

Na tak przygotowany zakład nakładamy uprzednio przygotowaną taśmę zamykającą, by strona pokryta klejem objęła symetrycznie dolny i górny zakład taśmy termokurczliwej. Obkurczanie zaczynamy od podgrzania palnikiem taśmy zamykającej. Podczas podgrzewania należy dociskać ją do taśmy termokurczliwej, np. wałkiem malarskim. Po przyklejeniu taśmy zamykającej wykonujemy obkurczanie taśmy termokurczliwej. Ruchem okrężnym palnika obkurczamy taśmę od strony nasuwki, a następnie dociskamy ją do rury wałkiem malarskim. Tę samą czynność powtarzamy dla części taśmy ułożonej na rurze.

Po uzyskaniu lekkiego połysku taśmy i zauważonym wypływie kleju przy brzegach, przerywamy ogrzewanie palnikiem, jedynie dociskamy taśmę wałkiem na całym jej obwodzie. Te same czynności wykonujemy dla drugiej strony nasuwki. Dokładne wymiary i ilości zużytej taśmy termokurczliwej i zamykającej znajdują się w katalogu, w tabeli dotyczącej złącza typu N.

Jak do nas trafić?

Oddział Gdańsk

Biuro Techniczno-Handlowe

Adres:
ul. Narwicka 10
80-557 Gdańsk
Telefony:
tel/fax (58) 342 18 44
tel. kom. 697 40 40 33
Napisz do nas:
gdansk@elzas.pl